Kad mano gimtinė yra Šilutėje yra ir pliusų, ir minusų, tačiau tai padeda mano apžvalginiams lankymams Lietuvoje. Šiandien apie vieną tokią dieną šalia tituluoto Lietuvos patriotų miesto – Šilalės. Viena iš #mustvisit vietų šią vasarą – Pagramančio regioninis parkas. Kodėl ten gera? 🧔👌
Kelionę pradėjau iš Šilutės ir tikslas buvo Pagramančio regioninio parko kabantys tiltai, nes jų yra aibė (virš 10). Tačiau ir pakeliui vieną susiradau Pajūrio miestelyje. Jame ir daugiau radau – Tremtinių aikštę. Ji buvo net įspūdingesnė už tiltą.

Memorialas apima atnaujintą aikštę, paminklą ir ant bėgių stovintį vagoną žuvusiems Sibire bei pasiaukojusiems už Lietuvą atminti. Aikštėje įbetonuoti septyni akmenys, žymintys tremties vietas Krasnojarso krašte, Jakutijoje, Chabarovske, Komijoje, Irkutsko, Tomsko, Permės srityse. Vagonas – toks, kokiais į nežinią iš Lietuvos iškeliavo šimtai tūkstančių žmonių.
Dienos tikslu vis tik išliko įdomiausias (dabar jau tikrai taip galiu teigti) regioninis parkas Lietuvoje – Pagramančio. 100 proc. Tik šiek tiek nuo Šilalės link Pagramančio pavažiavus rasit objektų gausą. Meniu štai toks:
✅ 9-10 kabančių tiltų per Akmenos upę, vėliau tęsiasi bent 1 ar 2 per Jūros upę; Mažesni ar didesni, bet visi atlaiko svorį ir yra įdomūs.
✅ Indijos piliakalnis [XIV a. Pūtvės pilis] – privažiuojama prie pat, galima užlipti, suformuota atodanga padaryti nuotraukai iš kitos pusės [šalia aikštelės sustoti];
Tik įvažiuoji į regioninį parką ir šis piliakalnis su šalia esančiu mažyčiu kabančiu tiltu pasitinka keliautoją. Atsakymas į svarbiausią klausimą: Indijos piliakalnis su Indijos šalimi nieko bendro neturi, piliakalnio pavadinimas kilo iš šalia esančio Indijos kaimo.


✅ Lakštingalių slėnis Alijošiškėse – kaip rekreacinė zona, poilsiavietė + pažintinis takas; Pats takas nėra ilgas – iki 1 km, bet jei norite žygio – iki pat Pagramančio atodangos nueisit takais. Jų netikrinau pats, bet įmanoma tikrai. Tikriausiai tinkamiausia turisto stotelė visame regioniame parke, nes yra pažintinis takas, kabantys tiltai, poilsinės vietos, tvenkiniai, daug erdvės ir išties gerai prižiūrėta, galimybė improvizuoti ir iš ten pajudėti toliau pėščiomis ir sugrįžti.
✅ Pagramančio atodanga ir regykla – keli kilometrai nuo Lakštingalų slėnio; Tai lyg atversta ledynmečių knyga, kurios puslapius sudaro moreninio priesmėlio, smėlio, aleurito ir molio sluoksniai, palikti Lietuvą dengusių ledynų. Gal pakilkite 30 m pasižvalgyti?

✅ 1940-1941 m. projektuoti Molotovo gynybinės linijos įtvirtinimai, 4 bunkeriai, buvo skirti saugoti sovietų linijas nuo vakarų galimo puolimo.
Tai lyg pažintinis takas, viskas aiškiai sužymėta. Čia tik keli objektai. Šiaip Šiaulių įtvirtinimo rajone buvo 6 punktai apie 90 km ilgio linijoje nuo Pajūrio (Šilalės raj.) iki Jurbarko. Tik sunkiai sekėsi viską įgyvendinti. Iš planuotų 403 bunkerių spėta – 27.
✅…Partizanų žeminė.
▶Išskyriau vieną objektą iš Pagramančio regioninio parko. Istorinį. Artimiausią man.
▶ Miške atkurta unikali miško brolių žeminė, naudota Kęstučio apygardos Lydžio [nuo 1948 m. Butigeidžio) rinktinės 3-čios kuopos 2-ojo (nuo 1948 m. Jūros] būrio.
▶ Kuo ypatingai džiaugiuosi? Kai kurios partizanų atminimo vietos, kaip ir ši, yra lengvai pasiekiamos net miško vietovėje. Su automobiliu privažiuosite prie pat, net aikštelė suformuota, tualetas yra. Ieškoti neteks. Pati vieta labai gražioje, žalioje vietovėje. Pasitinka informacinė lenta. Praėjus didžiulę pelkę, ji lieka šone, perėjus tiltelį, ant kalvos pradedi pažinimą. Įeiti į vidų galima, o pati 2014 m. sutvarkyta žeminė – labai gerai išsilaikiusi. Tik Minaičių bunkeris geriau įrengtas už šį! 😍
▶ Vienaip ar kitaip istorinė atmintis saugoma! O Tauragės Šaltinio progimnazijos moksleiviai turi gerą istorijos mokytoją – buvę, palikta jų lentelė. Dviguba sėkmė! 👌
UTF-8
🚙🚲 Šie objektai išdėstyti per 15 km ir patogiai privažiuojami su automobiliu ar dviračiu.
👣 Ko ne žygiui? 25-40 km susidėlioti įmanoma. Pradėjus iš Šilalės miesto ir sugrįžtant į jį. Pagal savo grupės ar asmens poreikį.
Pasikartosiu – jūsų vasaros top taškas apsilankyti 😉